• Nowy
REPLIKA SZABLA POLSKA 1917r Z CHROMOWANĄ POCHWĄ NR 1917 GP
  • REPLIKA SZABLA POLSKA 1917r Z CHROMOWANĄ POCHWĄ NR 1917 GP
  • REPLIKA SZABLA POLSKA 1917r Z CHROMOWANĄ POCHWĄ NR 1917 GP
  • REPLIKA SZABLA POLSKA 1917r Z CHROMOWANĄ POCHWĄ NR 1917 GP
  • REPLIKA SZABLA POLSKA 1917r Z CHROMOWANĄ POCHWĄ NR 1917 GP
  • REPLIKA SZABLA POLSKA 1917r Z CHROMOWANĄ POCHWĄ NR 1917 GP

REPLIKA SZABLA POLSKA 1917r Z CHROMOWANĄ POCHWĄ NR 1917 GP

470,00 zł
Brutto

Wierna replika szabli, którą w 1917 roku Księżna Izabella Radziwiłł podarowała XII- emu Pułkowi Ułanów Podlaskich

Ilość
TOWAR DOSTĘPNY

  • Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)

REPLIKA SZABLA POLSKA – ZWANA " Radziwiłłówką" z 1917 r POCHWA CHROMOWANA NR 1917 GP

DANE TECHNICZNE:
Wierna replika szabli, którą w 1917 roku Księżna Izabella Radziwiłł podarowała ją XII- emu Pułkowi Ułanów Podlaskich. Dar ten upamiętnił odzyskanie niepodległości przez nasz kraj. Od 1917 roku szabla była na wyposażeniu Wojska Polskiego. Na głowni znajduje się napis: „HONOR I OJCZYZNA”. Szable (głownie) wykonane są ze zwykłej stali polerowanej. Polerowanie jest wykonywane do uzyskania jednolitej, matowej, gładkiej struktury. Pochwa CHROMOWANA. Prosimy nie używać szabli do fechtunku - służą jako doskonały artykuł dekoracyjny wyposażenia wnętrz, pamiątka czy prezent. Zalecamy aby głownia i pochwa co jakiś czas były konserwowane bardzo cienką warstwą oliwki lub innego natłuszczającego środka (pomoże to w utrzymaniu wysokiej jakości produktu) Idealnie nadaje się do grawerowania dedykacji.

Materiał: stal wysokowęglowa, skóra, mosiądz
Długość: 90 cm
Waga: 1,6 kg
Długość głowni: 78 cm
Szerokość głowni: 3,2 cm
Głębokość krzywizny głowni: 5,5 cm

UWAGA: Replika nie jest naostrzona i nie nadaje się do ostrzenia. Głownia produkowana z niehartowanej, polerowanej stali i nie nadaje się do walki.


HISTORIA: Dzieje powstania szabli polskiej wzór 1917—pierwszej szabli żołnierza polskiego po 123 latach niewoli — były bardzo skomplikowane. Gdy przed wybuchem I wojny światowej zaczęto tworzyć zręby regularnego Wojska Polskiego, broń biała była nadal ważnym składnikiem uzbrojenia armii całej Europy. Używała jej poza tym nie tylko kawaleria, ale także innego rodzaju wojska. Zanim więc rozpoczęto produkcję szabli rodzimej dla odradzającej się po latach zaborów armii, żołnierz polski musiał z konieczności używać broni obcej. Polskie formacje wojskowe, walczące o niepodległość w okresie I wojny światowej, wyposażone były w szable produkcji państw u boku których działały. Oddziały obrońców Lwowa, powstańcy wielkopolscy i śląscy używali głównie broni zdobycznej. Tak więc szable obce stawały się w tych szczególnych warunkach polskim orężem. Były to więc szable: austriackie, rosyjskie, pruskie i francuskie. Pierwszą po okresie rozbiorów szablą polską była szabla wzór 1917 w wersji dla kawalerii i piechoty. W przepisach o Umundurowaniu polowym Wojsk Polskich ogłoszonych w kwietniu 1917 r. znajduje się zapis mówiący, że oficerowie do czasu ogłoszenia nowego regulaminu mogą nosić szable ,,z gardą polską" w dwóch odmianach. Jedna obowiązuje oficerów kawalerii, artylerii i taborów, druga oficerów piechoty i pozostałe rodzaje wojsk. Głownia szabli w obu wersjach na razie pozostawała dowolna, głównie ze względów praktycznych.

1917 GP
4 Przedmioty

Może ci się spodobać również