Muszkiety

Muszkiety. Historia broni palnej

Muszkiety były rodzajem broni palnej używanej od XVI do XVII wieku. Ich poprzednikiem były rusznice. Muszkiety posiadały z reguły kaliber 18 - 20 mm. Ich lufy nie były gwintowane, co sprawiało, że bardzo ciężko było trafić do celu nawet wytrawnym strzelcom. Wielu osobom słusznie nazwa tego rodzaju broni kojarzy się z muszkieterami, którzy byli częścią takich oddziałów we Francji czy Hiszpanii. Stali się jednocześnie popularnymi bohaterami książki Aleksandra Dumasa o tym samym tytule. 

Warto wspomnieć, iż nieodłączną częścią muszkietów był forkiet. Przez swoją budowę oraz sposób ładowania muszkiet należało “usadowić” na podpórce, która umożliwiała wystrzał. Do tego właśnie służył wspomniany przedmiot. W ciągu minuty wprawny strzelec mógł dokonać tego maksymalnie dwa do trzech razy. Wszystko przez bardzo skomplikowany proces ładowania tego rodzaju broni.

Muszkiet z bagnetem rodem z Anglii

Muszkiety były używane zarówno w wojskach europejskich i przez żołnierzy w Ameryce Północnej. W asortymencie galeriareplik.pl znajdziesz między innymi repliki broni, która była wykorzystywana przez wojska napoleońskie czy też repliki muszkietu angielskiego nazywanego “Brown Bess”. To dość popularny wtedy muszkiet z bagnetem

Muszkiet nie posiadał gwintowanej lufy, co znacznie osłabiało możliwości tego rodzaju broni. Jego zasięg rażenia wynosił maksymalnie 60 metrów. 

W ciągu krótkiego czasu muszkiety ewoluowały, stając się coraz bardziej zaawansowane technologicznie, a co za tym idzie skuteczniejsze. W późniejszym czasie pojawiły się nowe rodzaje broni palnej, takie jak karabin i pistolet, które stopniowo zastępowały muszkiety.

Muszkiet skałkowy. Nowoczesna wersja broni

Muszkiet skałkowy to rodzaj muszkietu, który został wprowadzony w drugiej połowie XVI wieku. Różnił się on od poprzednich muszkietów tym, że miał specjalny mechanizm skałkowy, który umożliwiał łatwiejsze i szybsze strzelanie. Mechanizm ten zastąpił zamek lontowy. Muszkiety skałkowe łatwiejsze w obsłudze niż poprzednie modele, co pozwoliło na ich szybką adopcję przez armie europejskie.

Muszkiet długi a muszkiet krótki

Muszkiet długi, zwany też muszkietem arkebuzy, był lżejszy od klasycznego muszkietu. Mierzył on od 1,5 do 2 metrów, podczas gdy muszkiet krótki miał długość od 0,9 do 1,2 metra. Muszkiet długi był przeznaczony do użytku przez piechotę, która mogła go wykorzystywać do ostrzału z dalszych dystansów i nie potrzebowała forkietu. Niestety dużą wadą tego rodzaju broni była bardzo wysoka cena oraz bogate zdobnictwo, które sprawiało, że tego typu broń cieszyła się powodzeniem wyłącznie wśród bogatej magnaterii, korzystającej z niej podczas polowań. Muszkiet krótki, zwany też muszkietem karabinowym, był natomiast przeznaczony do użytku przez jazdę i kawalerię.

Muszkiet. Doskonała replika broni

W naszym sklepie galeriareplik.pl oferujemy Tobie unikalne repliki broni. Mogą być one używane do celów dekoracyjnych, filmowych oraz rekonstrukcyjnych. Nasze muszkiety są wykonane z dobrej jakości materiałów takich jak miękkie stopy. Dzięki tym ostatnim oferowane przez nas repliki, w tym muszkiet z bagnetem, są zabezpieczone przed przekalibrowaniem. Dzięki temu możliwa jest ich kupno bez posiadania przez Ciebie zezwolenia na broń. Repliki broni, które możesz kupić na galeriareplik.pl są często używane w filmach, rekonstrukcjach oraz jako elementy dekoracyjne w domach.