Topory i halabardy

Halabardy – replika dwuręcznej broni

Rozwój broni drzewcowej spowodowany był rozwojem piechoty. Z wykorzystaniem halabardy żołnierze zadawali nią ciosy poprzez pchnięcie, a za pomocą haku tkwiącego z boku mogli zrzucić wrogiego jeźdźca z konia. Historia tego oręża sięga czasów średniowiecznej Szwajcarii. Sama broń zyskała na popularności między XIV a XV wiekiem. Zaglądając do asortymentu Galerii Replik, przekonacie się państwo o bliźniaczym podobieństwie pierwowzorów i ich reprodukcji.

Repliki broni historycznej – topory

Skojarzenia najszybciej nasuwające się z toporem to nieodłączny atrybut kata, ścinającego głowy. Samo narzędzie używane jest już od ponad czternastu tysięcy lat w pracach leśnych, budowlanych a także rytualnych. Topór to również oręż bojowy. Galeria Replik dysponuje wieloma różnymi rodzajami tej broni. Mamy w swoim asortymencie wykonane z niezwykłą pieczołowitością pierwowzory z XI jak i XV wieku.

Atrapa Halabardy – Galeria Replik

Ostatnie użycie tego rodzaju oręża miało związek z naszą polską historią. Podczas powstania styczniowego do oddziału kosynierów zgłaszali się ochotnicy ze swoimi halabardami. Oprócz kos nabitych na sztorc w bitewnej wrzawie błyskała stal halabard. Nawet najbardziej doświadczony kolekcjoner mile zaskoczy się widokiem misternie zdobionych i skrupulatnie odwzorowanych okazów w naszej galerii.