Armaty

Armaty. Broń dalekiego zasięgu o bogatej historii

Armaty to rodzaj broni palnej, która pojawiła się w Europie w XIV wieku. Oczywiście pierwsze urządzenia tego typu używane były w Chinach na początku XII wieku. Początkowo nie były one bronią skomplikowaną. Składały się z metalowej rury, zamocowanej na drewnianym stelażu, która była nabijana prochem i kulą. W ciągu następnych kilku stuleci, armaty ulegały ciągłym ulepszeniom oraz zmianie technologii, a co za tym idzie powstawały nowe rodzaje armat, pozwalających prowadzić coraz skuteczniejsze działania wojenne.  

Rodzaje armat na przestrzeni czasu

Od XIV wieku w Europie używano armaty, nazywanej bombardą. Co ją charakteryzowało? Przede wszystkim posiadała ona bardzo duży kaliber, choć sama jej budowa była dość prosta. Bombardy były bardzo potężne i mogły przebijać grube mury obronne miast. Zanim bombardy pojawiły się na polach bitew, najpotężniejszą bronią siejącą spustoszenie w murach były katapulty.  

W XVII wieku pojawiły się w Szwecji armaty, które znane są pod nazwą haubice. Były one mobilne i umożliwiały skuteczny ostrzał wroga przez wykorzystanie pocisków z prochem. Do najpopularniejszych modeli haubic zalicza się produkt o nazwie “Napoleon”. Ważył on 12 funtów i używany był chociażby w Wojnie Secesyjnej w Stanach Zjednoczonych.

W XX wieku pojawiły się kolejne rodzaje armat, które były wykorzystywane przez zarówno piechotę i jak i marynarkę wojenną. Należą do nich chociażby granatniki. Pojawiły się w pierwszej połowie XX wieku, jednak ich masowa produkcja rozpoczęła się dopiero podczas II wojny światowej. W ciągu ostatniego stulecia, armaty uległy dalszym ulepszeniom, a ich konstrukcja stała się bardziej zaawansowana i skomplikowana. 

Obecnie armaty są stosowane przez armie na całym świecie i służą do obrony przed atakiem aż po zwalczanie celów na odległość. Jej budowa jest dość uniwersalna i składa się przede wszystkim z takich części jak: lufa, mechanizmu, umożliwiającego kierowanie i podnoszenie, kołyski oraz oporopowrotnika. 

Armata na okręcie

Armata okrętowa to rodzaj działa, które były używane na okrętach wojennych. Armaty okrętowe pozwalały na oddawanie salw z dużą siłą rażenia na dość spore odległości. Mogły być używane zarówno do atakowania innych okrętów jak i do obrony przed nimi.

Armaty okrętowe były używane od XVI wieku aż do pierwszej połowy XX wieku. W początkowych latach były one ręcznie obsługiwane, jednak z biegiem czasu zaczęto je udoskonalać. W końcu pojawiły się armaty okrętowe z automatycznym zamkiem, które pozwalały na szybkie i skuteczne oddawanie salw.

Replika armaty. Dlaczego warto ją mieć?

Repliki armat - czy to z czasów wojen napoleońskich czy wojny secesyjnej mogą stanowić ciekawy element dekoracyjny, który może nadać niepowtarzalnego charakteru każdemu pomieszczeniu. Takie urządzenia mogą być także używane jako elementy kolekcjonerskie, które są cenne zarówno pod względem historycznym, jak i artystycznym. Repliki armat mogą być także używane do celów edukacyjnych, np. w muzeach czy na lekcjach historii.

Ponadto przedmioty, które możesz kupić w naszym sklepie galeriareplik.pl są wykonywane z wysokiej jakości materiałów, co zapewnia ich trwałość i odporność na uszkodzenia. Są także idealne dla osób, które chcą posiadać oryginalną i niepowtarzalną dekorację w swoim domu czy mieszkaniu.

Repliki armat w Polsce legalne

W Polsce repliki broni są regulowane przez prawo i mogą być legalne pod warunkiem, że spełniają określone kryteria. Repliki broni, które są używane w celach dekoracyjnych, filmowych, rekonstrukcyjnych lub sportowych, są legalne, pod warunkiem, że nie posiadają możliwości strzelania prawdziwą amunicją. Oferowane przez nas produkty w kategorii replika armaty spełniają wszystkie wymagania, dotyczące replik. Jeśli masz wątpliwości lub masz problem z wyborem, prosimy o kontakt. Nasz zespół ekspertów jest gotów pomóc w wyborze najlepszej repliki dla Ciebie.