Kategorie broni
  • Broń palna
  • Broń biała
  • Pozostałe
REPLIKA SZABLA POLSKA z 1921r Z GRAWEREM I Z POCHWĄ NR 1921 G.2P
  • REPLIKA SZABLA POLSKA z 1921r Z GRAWEREM I Z POCHWĄ NR 1921 G.2P
  • REPLIKA SZABLA POLSKA z 1921r Z GRAWEREM I Z POCHWĄ NR 1921 G.2P
  • REPLIKA SZABLA POLSKA z 1921r Z GRAWEREM I Z POCHWĄ NR 1921 G.2P
  • REPLIKA SZABLA POLSKA z 1921r Z GRAWEREM I Z POCHWĄ NR 1921 G.2P

REPLIKA SZABLA POLSKA z 1921r Z GRAWEREM I Z POCHWĄ NR 1921 G.2P

440,00 zł
Brutto

Replika szabli wprowadzonej na użytek Wojska Polskiego w okresie międzywojennym

Ilość
TOWAR DOSTĘPNY

  • Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)

REPLIKA SZABLA POLSKA z 1921 roku  NR 1921 G.2P

DANE TECHNICZNE:
Replika szabli wprowadzonej na użytek Wojska Polskiego w okresie międzywojennym z tytułu rozkazu nr 280 ówczesnego Ministra Spraw Wojskowych. Była regulaminową bronią dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Szable (głownie) wykonane są ze zwykłej stali polerowanej. Na głowni znajduje się napis "Bóg Honor i Ojczyzna". Polerowanie jest wykonywane do uzyskania jednolitej, matowej, gładkiej struktury. Prosimy nie używać szabli do fechtunku - służą jako doskonały artykuł dekoracyjny wyposażenia wnętrz, pamiątka czy prezent. Zalecamy aby głownia i pochwa co jakiś czas były konserwowane bardzo cienką warstwą oliwki lub innego natłuszczającego środka (pomoże to w utrzymaniu wysokiej jakości produktu) Idealnie nadaje się do grawerowania dedykacji.

Materiał: stal wysokowęglowa, skóra, mosiądz
Długość: 90 cm
Waga: 1,8 kg

UWAGA: Replika nie jest naostrzona i nie nadaje się do ostrzenia.


HISTORIA: Po stronie zewnętrznej ozdobny kartusz, pośrodku którego znajduje się polerowany napis: "Honor i Ojczyzna" oraz orzeł w koronie wz.1927 - godło państwowe. Po obu stronach kartusza, wykonany tą samą techniką co orzeł i napis, ornament z liści akantu. Rękojeść zamknięta, jednokabłąkowa, w oprawie mosiężnej. Jelec prosty. Grzbietowe ramię jelca zakończone okrągłą, spłaszczoną w pionie "łezką". Przednie ramię załamane pod kątem prostym, przechodzi w kabłąk, w górnej części półokrągło wygięty, połączony z głowicą. Głowica z dziobem lekko pochylonym do przodu. Kapturek głowicy z długim warkoczem dochodzącym do jelca. Na szczycie głowicy mocujący wkręt z rowkiem do wkrętaka. Uchwyt rękojeści drewniany, obciągnięty czarną chromową skórą, poziomo karbowany i okręcony mosiężnym, spiralnie skręconym drucikiem. Szabla tego wzoru była najpopularniejszą szablą w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Rozkazem Ministra Spraw Wojskowych nr 280 z 12 kwietnia 1921 r. szable wz.1921/22 zostały wprowadzone w Wojsku Polskim jako regulaminowa broń dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Początkowo dla szabli zatwierdzono wzór głowni, która była szlifowana w jedną bruzdę przygrzbietową, jednak w rozkazie nr 79 z dn. 31 stycznia 1922 r. w szablach oficerskich dopuszczono głownię z trzema wąskimi bruzdami. Oprócz szabli oficerskiej były też szable podoficerskie wz.1921/22 i żołnierskie wz.1921. Zachowały one kształt szabli oficerskiej, różniły się zaś materiałami z jakich były wykonane. Większość szabel prywatnych była zamawiana w Fabryce Broni Siecznej Gabriela Borowskiego, miały one charakterystyczny trawiony kartusz wewnątrz którego była sylwetka orła - godło państwowe oraz napisy: najbardziej popularne to "Honor i Ojczyzna", sporadycznie "Za honor i ojczyznę" czy "Nie rzucim ziemi skąd nasz ród"". ŹRÓDŁO:  Muzeum Wojska Polskiego

1921 G.2P
18 Przedmioty

Może ci się spodobać również