Barbarzyńcy

Barbarzyńcy

Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądało życie jeszcze dwa tysiące lat temu? W czasach Starożytnego Rzymu czy Grecji? Jasne, że podręczniki jasno pokazują historię. Tam dowiadujemy się o życiu starożytnych miast. Mówią one także o ludach obcych, odrębnych, zwanych barbarzyńcami.
Podręczniki jasno określają, kim byli barbarzyńcy. Ludzie dzicy, pierwotni, prymitywni, okrutni i niecywilizowani. W starożytności miano to nosił każdy obcy. Nie rozdzielano ludzi na nacje. Człowiek spoza Grecji czy Rzymu był barbarzyńcą. Przykładów nie trzeba szukać daleko. Wystarczy przecież obejrzeć jeden z filmów z serii o Asterixie, gdzie waleczni Galowie (barbarzyńcy) stawiali opór Rzymianom.

Pierwotnie, mianem barbarzyńców określano nawet cywilizowanych obcych. Określenie było raczej neutralne. Było to określenie, które dotyczyło każdego, kto posługiwał się językiem innym niż grecki. Dopiero w kolejnych latach nazwa ta przybrała konotacje negatywne. Rzymianie określali tak przedstawicieli wszystkich ludów. Najważniejszym determinantem było to, czy ludy należały do grecko-rzymskiej cywilizacji czy też nie. Obcych cechowała dzikość i brak kultury.

Wiele kontaktów z obcymi sprawiło, że Grecy oraz Rzymianie zauważyli, że ludy różnią się od rozwiniętych cywilizacji. Bardziej rozwinięte ludy są wręcz zobligowane do tego, aby panować nad barbarzyńcami. Rzymianie oraz Grecy doszli do wniosku, że barbarzyńca i niewolnik to w zasadzie jedno i to samo.

Co ciekawe, za barbarzyńców postrzegani byli także starożytni Macedończycy. Więc i Aleksander Macedoński zwany Wielkim uchodził za barbarzyńcę. Może się to wydawać dziwne. Szczególnie że Macedończycy byli Grekami.

Ten krótki wstęp skłonił nas do tego, aby w kolejnych tekstach przyjrzeć się bliżej poszczególnym ludom. Dlatego zapraszamy już dziś do lektury kolejnych tekstów. Z całą pewnością jeden z najbliższych będzie dotyczył tego tematu. Może wydawać się, że repliki broni niewiele mają wspólnego z barbarzyńcami. Nie jest to prawda! Barbarzyńskie topory były przecież jedną z najbardziej śmiercionośnych broni w takim czasie. Dlatego ich repliki są dziś niezwykle popularne.

Pozdrawiamy, Galeriareplik.pl