Bitwa Warszawska i jej skutki
Polska historiografia w wyjątkowy sposób podkreśla rolę stoczonej w ramach wojny polsko-bolszewickiej Bitwy Warszawskiej, zwanej również Cudem nad Wisłą. Bitwa trwała od 13 do 25 sierpnia 1920 roku i utrwaliła pozycję II Rzeczypospolitej, państwa, które tak niedawno odzyskało niepodległość.
Rosja radziecka od najwcześniejszych lat dążyła do podbicia jak największej części Europy. Za swój cel obrała również Polskę. Armia Zachodnia, uformowana na podstawie Armii Czerwonej, przejęła w 1919 roku Wilno, do tej pory znajdujące się pod niemiecką okupacją. Polskie siły obecne w mieście nie zamierzały jednak oddać go bez walki. To wydarzenie jest uważane za początek wojny polsko-bolszewickiej lub jej bezpośrednią zapowiedź.
W 1920 roku propaganda radziecka działała bardzo prężnie. W państwach Ententy dochodziło do ogromnych strajków środowisk robotniczych, które wierzyły, że Międzynarodówka rzeczywiście staje w ich obronie. Spowodowało to antypolskie nastroje w Europie Zachodniej, a co za tym idzie zaprzestanie pomocy polskiej armii. Stronę Rzeczypospolitej trzymały jedynie Węgry, jednak ich wsparcie – zarówno węgierskie oddziały, jak i wysłane przez nie broń i pociski – zostało zablokowane przez Czechosłowację. Doszło do pertraktacji pomiędzy Republiką Radziecką a Rzeczpospolitą, jednak Polacy uznali propozycje bolszewików za próbę naruszenia suwerenności kraju.
Do natarcia wojsk radzieckich doszło 13 sierpnia. Do nieoficjalnego zwycięstwa armii polskiej doszło już trzy dni później, niemal do końca sierpnia trwały akcje pościgowe, których zadaniem było odcięcie dróg odwrotu wojskom bolszewickim. Zawieszenie broni zawarto 15 października, zaś w marcu 1921 roku na jego mocy podpisano traktat pokojowy, który trwał aż do 17 września 1939 roku, dnia agresji Związku Radzieckiego na Polskę.
Historycy podkreślają wyjątkową wagę Bitwy Warszawskiej. Nie tylko zaowocowała ona zwycięstwem Rzeczypospolitej w wojnie polsko-bolszewickiej i tym samym umocnieniem jej roli na arenie międzynarodowej, ale również powstrzymała plany rozszerzenia rewolucji komunistycznej na inne kraje i przejęcia władzy przez bolszewików w większej części Europy. Choć było to niezwykle ważne wydarzenie dla całej Europy, jego waga doceniana jest jedynie w Polsce.
Pozdrawiamy, Galeriareplik.pl