Charakterystyka szabel pirackich

Charakterystyka szabel pirackich

Broń biała uchodzi za jedną z najpiękniejszych pamiątek oraz ozdób wśród mężczyzn. Uwielbiamy ich wygląd, kształt i misterne wykończenia detali. Dlatego zaraz obok fanów pistoletów czy karabinów, stoją ostrzy - od sztyletów, aż po szable. Niektóre z nich potrafią być prawdziwymi dziełami sztuki. Najbardziej rozchwytywane są jednak szable pirackie.

Budowa i pochodzenie szabli pirackich

Broń ta przypomina swoim kształtem kordelas, który także był bardzo często stosowany przez piratów. Było to narzędzie myśliwskie, które służyło do dobijania zwierzyny, później jednak stało się bronią wojskową używaną chociażby w szeregach francuskiej marynarki wojennej w XIX wieku. Sama szabla piracka składa się z charakterystycznej głowicy, trzonu, jelca oraz ostrza, które w przypadku tego rodzaju broni jest wygięte do tyłu, przez co posiada niezaostrzony tylec. Ta odmiana należy zatem do rodzaju ostrzy jednosiecznych. Biorąc pod uwagę fakt, że szabla niejednokrotnie była oznaką statusu społecznego i nawet do dziś używana jest jako ozdoba podczas defilad wojskowych, należy do bardzo obficie zdobionych broni.

Wyjątkowa szabla nieustraszonego pirata

Istnieje kilka modeli, które z pewnością zainteresują wielbicieli takich akcesoriów. Zdecydowanie jedną z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych jest replika pirackiej szabli "Barbangera", która należała do słynnego pirata zwanego Czarnobrodym. Żył on między 1680 a 1718 rokiem i okrył się sławą jako największy, wyjęty spod prawa angielski pirat. Sama broń wykonana jest ze stali wysokowęglowej-dmuchanej, dodatkowo pokrytej chromem. Pochwa natomiast pokryta jest materiałem skóropodobnym wraz z metalowymi zdobieniami. Waży blisko 1,7 kilograma i w całości wykonana jest w sklai 1:1, zgodnie z oryginałem.

Broń, którą walczył najsłynniejszy turecki admirał

Fani historii zdecydowanie powinni kojarzyć nazwisko Barbarossa. Był to admirał wojsk Imperium osmańskiego. Obok Czarnobrodego jest to drugi najsłynniejszy pirat jakiego kiedykolwiek widziano na Morzu Śródziemnym. On sam bardzo długo zdobywał porty i łupił okręty Hiszpanów, w porozumieniu z sułtanem tureckim, od którego otrzymywał wsparcie wojskowe. Później stał się naczelnym dowódcą floty państwa Turcji, a pod jego wodzą stała się ona zdecydowanie jedną z najsilniejszych sił zbrojnych w tamtych latach. Jeśli i Tobie marzy się powieszenie na ścianie własnego biura czy pokoju broni, którą walczył słynny admirał, to replika pirackiej szabli Barbarossa z XVI wieku będzie idealnym wyborem. Z pewnością będzie Ci ona przypominała o odwadze oraz nieustępliwości, którą reprezentował ten człowiek.

Ostrza związane nieodłącznie z historią - stań się ich posiadaczem

Jak można się przekonać, szable pirackie charakteryzują się tym, że wraz z nimi podąża niesamowita historia związana z ich posiadaczami. Nie wyróżniamy karabinów lub pistoletów, używanych przez konkretnych generałów. Zupełnie inaczej jest w przypadku broni białej. Jest ona o wiele bardziej osobista i spersonalizowana w stosunku do jej właściciela. Z reguły nie ma żadnej innej podobnej do niej - zwłaszcza, jeśli należała do wielkiego przywódcy. Zapoznaj się z niesamowitymi przedmiotami pozostawionymi przez historię, wiernie odtworzonymi na galeriareplik.pl. Od dziś możesz w ten sposób przyozdobić swój pokój czy biuro.

All comments