Chrzest Polski

Chrzest Polski

Dziś nastąpił dzień niezwykle ważny dla całej Polski. O czym mowa? Dokładnie 1050 lat temu miał miejsce Chrzest Polski. Data ta po dziś dzień jest znana i przede wszystkim celebrowana przez dużą część władz i społeczeństwa.

Chrzest Polski jest symbolicznym wydarzeniem dla kraju nad Wisłą. Przede wszystkim zacznijmy jednak od tego, że jest to przyjęta w tradycji nazwa chrztu księcia Polan Mieszka I. To właśnie on zapoczątkował proces chrystianizacji ziem polskich. Dlaczego datę można nazwać symboliczną? Przede wszystkim, wydarzenie to jest uważane za początek państwa polskiego oraz polskiego Kościoła katolickiego.

Każdemu z nas już od początku szkoły podstawowej wpajano, że Chrzest Polski odbył się w 996 roku. Jednak mało kto wie, że stało się to 14 kwietnia w Wielką Sobotę. Warto zauważyć, że Mieszko I przyjął chrzest w obrządku łacińskim. Miejsce? Prawdopodobnie sam obrzęd odbył się na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Istnieją jednak przesłanki, że miejscem chrztu może być także Ostrów Lednicki. Zarówno dokładne miejsce, jak i data mogą być zagadką. Do dziś historycy sprzeczają się co do tych dwóch elementów układanki. Głównie za sprawą tego, że tak naprawdę nie ma żadnych wzmianek o tym wydarzeniu w żadnym źródle historycznym pochodzącym z X wieku. Pierwsze informacje pojawiają się dopiero w kronikach pochodzących z około 50 lat po tym wydarzeniu.

Kim był Mieszko? Wspomnieliśmy już o nim przy okazji naszego artykułu o Mieczu Świętego Piotra znajdującym się w Poznaniu, a także o tym, że dziś dla odwiedzających dostępne są jedynie repliki tego miecza. Mieszko w dalszym ciągu jest dla wielu osób zagadką. Wielu nazywa go błędnie Pierwszym Królem Polski. Prawda jest taka, że Mieszko I był księciem Polski z dynastii Piastów, który swój urząd sprawował od ok. 960 r. Drzewo genealogiczne? Proszę bardzo! Syn Siemomysła, wnuk Lestka. Ojciec Bolesława I Chrobrego, Świętosławy-Sygrydy, Mieszka, Lamberta i Świętopełka, brat Czcibora. Fascynujące!

Mieszko I był pierwszym władcą Polan. Do tego, uważany jest za faktycznego twórcę państwowości polskiej. Mieszko kontynuował politykę swojego ojca i dziadka. Znacząco powiększył terytorium kraju. Polanie podporządkowali sobie Kujawy oraz prawdopodobnie Pomorze Wschodnie i Mazowsze, ale także Pomorze Zachodnie, Śląsk i prawdopodobnie Małopolskę. Dzięki przyjęciu chrztu wprowadził Polskę do zachodniego kręgu kultury chrześcijańskiej.

Pozdrawiamy, Galeriareplik.pl