Henryk VIII Tudor – król dworskiej telenoweli

Henryk VIII Tudor – król dworskiej telenoweli

W skali globalnej żadna dynastia nie zyskała takiej popularności jak Tudorowie. W historii szczególnie zapisał się król Henryk VIII, dzięki któremu powstał anglikanizm, kobiety traciły głowy (dosłownie!), a dwór poddał się w obawie przed furiackim charakterem swojego władcy. Potwór? Geniusz? Potwór i geniusz?

Król Anglii był niewątpliwie barwną i kontrowersyjną w swych działaniach osobą. Legend na jego temat istnieje mnóstwo, natomiast wykreowany wizerunek przerażającego i cynicznego monarchy, uzależnionego od hazardu, rozlewu krwi i alkowy jest prawdziwy.

Zwolennicy, a raczej sympatycy dynastii polemizują z drastycznymi opiniami na temat króla. Na jego obronę przywołują nieprzeciętne zdolności militarne, wrażliwość artystyczną ? Henryk VIII komponował muzykę i tworzył poezję, pierwszorzędne traktaty teologiczne i opanowaną sztukę dyplomacji.

Jednak okrucieństwo, z jakim traktował swoich poddanych i żony, wzięło górę nad jego incydentalnie łagodną stroną natury. Intrygi, nienawiść, brutalność ? te słowa idealnie opisują rządy Henryka VIII.

Koronacja odbyła się 24 czerwca 1509 roku w Opactwie Westminsterskim, razem z małżonką Katarzyną Aragońską. Następnie skupiano się na stosunkach angielsko-francuskich, które przez okres panowania Henryka VIII były wrogie. Ponadto monarcha mocno starał się o potomka, lubował się w damach dworu i żenił 6 razy. Dwie żony skazał na szafot.

Król miał obsesję na punkcie uporządkowanego funkcjonowania dworu. Był fanatykiem dyscypliny, stąd opublikowany w 1526 roku akt Eltham Ordinances, kodyfikujący zasady dworskie.

Władca zmarł 28 stycznia 1547 roku w pałacu Whitehall, został pochowany obok swojej trzeciej żony Jane Seymour, w Zamku Windsor. Do dziś dynastia Tudorów budzi wśród miłośników historii niemałe kontrowersje, a kolekcjonerzy replik broni uzupełniają swoje zbiory o pamiątki z okresu panowania Henryka VIII i jego poprzedników.

Pozdrawiamy, Galeriareplik.pl