Historyczne szable z duszą

Historyczne szable z duszą

Długie i lśniące szable stanowią najbardziej szlachetną i elegancką reprezentację broni białej. Przez lata ich ostrza błyskały na polach bitewnych, budząc grozę wśród tych, którzy naprzeciw nich stawali, ale i podziw dla właścicieli gustownych narzędzi walki. Zakrzywione klingi szabel robią wrażenie i między innymi dlatego często kojarzymy je z filmów czy seriali historycznych, które obrazują, jak ta wyjątkowa broń biała zachowywała się w akcji, zderzając się ze sobą w wymyślnych wirtuozerskich pozach wojowników, którzy dzierżyli ją w dłoniach. Co ciekawe, szable niejednokrotnie oprócz oczywistej funkcji, którą spełniały podczas bitew, stanowiły również istotny element ozdobny całego stroju, i to nie tylko tego zakładanego przez wojaków na czas walki, lecz odświętnego ubrania na specjalne okazje. Szabla zamocowana przy pasie, z bogato zdobioną rękojeścią i precyzyjnie ostrą klingą była prawdziwą oznaką bogactwa, męstwa i majestatu jej właściciela.

Ekstrawaganckie szable ozdobne polskiej szlachty

Na przestrzeni wieków funkcja broni białej, stopniowo zastępowanej przez broń palną, powoli ulegała zmianom. Między innymi dlatego historyczne szable, które do dziś robią wrażenie i imponują kunsztem wykonania, sprawiają wrażenie, jakoby miały być reprezentacyjne nie tylko na polu bitwy. Doskonałym przykładem są szable szczególnie uwielbiane przez polskich sarmatów znanych z zamiłowania do przepychu i wystawnych, przyciągających wzrok strojów. Szabla obok innych równie istotnych elementów sarmackiego stroju, takich jak na przykład kontusz była majestatyczną i budzącą podziw ozdobą, pozwalającą szlachcicowi w dobitny sposób podkreślić swój status i zamanifestować siłę. W odniesieniu do szlachty warto także zauważyć, że wraz ze zmianami na polskim tronie zmieniał się także styl wykonania szabli, dzięki czemu na podstawie akcentów na rękojeściach broni możemy obserwować przekrój stylistyki obowiązującej podczas panowania poszczególnych królów. I tak wyróżniamy na przykład szable zwane Batorówkami, Zygmuntówkami, Janówkami czy Augustówkami. Historyczne szable polskie to doskonały przykład zachowania pamięci narodowej w militariach.

Oryginalne szable z całego świata

Chociaż szable wyjątkowo patriotycznie kojarzą nam się z wizerunkiem polskiego szlachcica, to nie tylko w Polsce ten rodzaj broni białej był uwielbiany przez tłumy. Ciekawe modele szabli były wykorzystywane chociażby przez piratów, wybitnych japońskich oficerów czy kozacką kawalerię. Wygląd szabli najczęściej obrazuje, w jakiej części świata została wyprodukowana, co tylko podkreślają misterne wzory, zagrzewające do boju napisy czy wręcz małe dzieła sztuki umieszczone na rękojeściach, klingach i wokół nich. Prawdziwym pasjonatom militariów minionych epok serdecznie polecamy zapoznanie się z bogatym asortymentem sklepu internetowego galeriareplik.pl, w którym znajdują się repliki szabli z różnych wieków, wykonane w ten sposób, by każdy, kto ich dotknie i na nie spojrzy, mógł poczuć prawdziwy ciężar historii. Szable to wyjątkowy rodzaj broni białej, zachwycający kunsztem wykonania i możliwościami bojowymi, przez co szczególnie elegancko zaprezentują się w kolekcji replik broni.

All comments