Kozacy – ludzie wolni
Karty historii pełne są opowieści o nieustraszonych wojownikach, którzy byli w stanie oddać życie za swoją ojczyznę, ale i podbijać inne słabsze ludy. Persowie, Spartanie, Macedończycy, Mongołowie czy Kozacy. Ci ostatni do dziś kultywują swoje tradycje, przez co budują swoją tożsamość kulturową, nie pozwalają, aby ich tradycja stała się tylko kolejną kartą zapisaną w dziejach świata.
Historia Rosji jest na stałe związana z kozaczyzną. To na jej terenach rozwijała się ta grupa społeczna. Według źródeł historycznych, Kozacy zamieszkiwali stepy znajdujące się na południe od księstw ruskich, a sama kozaczyzna powstała na przestrzeni XV i XVI w. z różnych klas społecznych, jednak w przeważającej części z chłopów. Kozacy stanowili coś w rodzaju stanu wolnego w obrębie Rzeczpospolitej i Wielkiego Księstwa Moskiewskiego. Wśród grup kozackich można było odnaleźć przedstawicieli różnych grup, również zbiegów uciekających przed sprawiedliwością. Formalnie podlegający władzom Rzeczpospolitej, jednak w rzeczywistości zupełnie niezależni od nikogo.
W czasie pokoju byli zwykłymi osadnikami trudniącymi się rolnictwem, hodowlą, myślistwem czy rybołówstwem. Jednak w momencie zagrożenia ze strony innych najeźdźców sami organizowali oddziały obronne, które z czasem przekształciły się również w zaczepne. D uformowania tego typu oddziałów, Kozacy zaczęli prowadzić działalność grabieżczą. To jednak nie odstraszało bogatych magnatów, którzy werbowali Kozaków na służbę koronie. Za panowania Zygmunta Augusta pojawiły się formalne oddziały kozackie, których członkowie pozostawali na żołdzie Rzeczpospolitej. Działalność władz bardzo często prowadziła jednak do powstań kozackich, które były odpowiedzią na częste zmiany rejestrów kozackich – wymaganych przez koronę.
Aktualnie kozackie tradycje odradzają się na Ukrainie oraz w Rosji. Jednak dziś, walczący szablami Kozacy to już przeszłość. Owszem umiejętność posługiwania się tym typem broni jest wpajana, jednak bardziej jako forma ciekawostki i dziedzictwa kulturowego, aniżeli sposób na rozprawianie się z wrogiem. Zabytkowe szable kozackie można już jednak spotkać tylko w muzeach, gdzie eksponowane są niczym relikwie. Każdy historyk z całą pewnością byłby zachwycony, mogąc mieć kozacką szable w swoich zbiorach. Rzecz niewykonalna? Błąd! Repliki broni białej są przecież ogólnodostępne, wystarczy jedynie poszukać.
Pozdrawiamy, Galeriareplik.pl