Legendarne miecze minionych epok

Legendarne miecze minionych epok

Jeśli pomyślimy o rodzaju broni, która najczęściej towarzyszy prawdziwym rycerzom i najbardziej kojarzy się z krwawymi potyczkami, a przy tym jest przedmiotem uwielbienia i głębokiego szacunku gawiedzi — z pewnością będzie to miecz. Chociaż faktycznie największą popularność zyskały w średniowieczu, miecze przynosiły chwałę bohaterom już od epoki brązu, co czyni je jedną z najstarszych broni obosiecznych. Aż do XVI wieku należały do grona wybitnie rozsławionych narzędzi walki, a echa ich legendarności nie milkną aż do dziś. Miecze to również jeden z fizycznych symboli rycerstwa, a co za tym idzie także męskości, hartu ducha, waleczności i odwagi. Stały się wręcz obiektem kultu. To właśnie miecz był przedmiotem, którym pasowano mężczyzn na rycerzy i sam ten fakt dowodzi, jak ogromne znaczenie dla ludzi miała ta broń, co z resztą widać do dziś — miecze zyskały miano swego rodzaju symbolu także w kulturze i wielokrotnie występują w książkach czy filmach, które nie pomijają przy tym ich historii, a wręcz do niej nawiązują. To broń, w której wyjątkowo czuć ducha walki, o czym z pewnością wiedzą pasjonaci historii militariów.

Fikcyjne i historyczne miecze przewijające się w wielu opowieściach

Wbrew najbardziej oczywistym skojarzeniom, nie tylko średniowieczni rycerze posługiwali się mieczami. Broń biała z tak długą historią miała o wiele więcej zwolenników na przestrzeni minionych epok. Poza tym jej kunszt doceniono także w legendach, baśniach czy innych dziełach kultury, traktujących o wyjątkowości mieczy. Przytaczając historie legendarnych mieczy, nie można zapomnieć na przykład o Excaliburze, czyli mieczu Króla Artura czy Durandalu, należącym do rycerza Rolanda. Ta wśród wielu budząca podziw broń zasłużyła na szczególne miejsce w dziejach i niejednokrotnie przyczyniała się do rosnącego prestiżu jej posiadacza, który w ciężkich bojach i potyczkach wykorzystywał miecz, dzierżąc go w dłoni i tańcząc z nim wśród przerażonych wrogów. Również w burzliwych dziejach Polski znajdziemy miecze, które w szczególny sposób zapisały się na kartach historii. Mowa o takich reprezentantach historycznej broni białej jak miecz ceremonialny Stanisława Augusta Poniatowskiego, dwa nagie miecze przekazane królowi polskiemu pod Grunwaldem czy miecz koronacyjny królów Polski — Szczerbiec. 

Najbardziej legendarna broń biała dawnych czasów

Nie bez powodu wokół mieczy przez lata powstawały legendy. Ta wyjątkowa broń od zawsze zachwycała precyzyjnym wykonaniem, ciężką rękojeścią i ostrzem, które budziło postrach. Kult stworzony wokół mieczy urósł do tego stopnia, że niejednokrotnie nadawano im imiona i traktowano z ogromnym szacunkiem. To pokazuje, jak istotna w całej historii ludzkości jest historia militariów, zmieniających się z epoki na epokę i definiujących postęp technologiczny. Miecze wybitnie zapisały się na kartach historii, szczególnie przez nasycony wojnami i symboliką rycerską okres średniowiecza. Aby przekonać się o kunszcie wykonania tego narzędzia walki, zachęcamy do nabycia replik mieczy, które w doskonały sposób nawiązują do oryginałów. Nie sposób nie docenić wówczas budzącego grozę piękna mieczy!

All comments