Miecz masoński
Miecze to przede wszystkim historia – każdy ma swoją, niepowtarzalną. Większość z nich służyła przede wszystkim do walki. Miecze rzymskie, miecze spartańskie czy miecze rycerskie, każdy z nich miał jeden cel, obezwładnić i zniszczyć przeciwnika. Są jednak miecze innego przeznaczenia – koronacyjne, dekoracyjne lub rytualne. Te ostatnie najczęściej wykorzystywali masoni, których ruch zaczął prosperować już w XVII wieku.
Niewielu tak naprawdę dokładnie wie czym była masoneria. Wielu jednak kojarzy się z czymś złym, czego należy się bać. Prawda jest taka, że interpretacja należy do każdego z nas, jednak sama filozofia przyświecająca ruchowi nie jest specjalnie skomplikowana. To symbolika, rytuały i mistycyzm sprawiły, że stał się on tak źle postrzegany przez społeczeństwo. Masoneria – wolnomularstwo to przede wszystkim międzynarodowy ruch, który stowarzysza ludzi reprezentujących różne religie, narodowości i poglądy. Sama filozofia polega przede wszystkim na duchowym doskonaleniu jednostek oraz nawiązywaniu braterskich stosunków pomiędzy ludźmi reprezentującymi różniące się od siebie środowiska. Ruch zrzeszał się na trzy sposoby, wszystko zależy od tego, jak wielu członków w danym regionie było w stanie się zrzeszyć. Podstawą był trójkąt masoński (trzech członków), który w ciągu 3 lat miał ewoluować w lożę – tutaj potrzebnych do utworzenia było siedmiu mistrzów wolnomularskich oraz zgody władz obediencji – struktura kilku lóż.
Działalność masońska opiera się przede wszystkim na różnego rodzaju rytuałach charakteryzujących osiąganie kolejnych stopni wtajemniczenia. Wszystko za sprawą tego, że historycznie był to twór niezwykle dyskretny i elitarny jednocześnie. Kolejnym elementem działalności, który wpłynął na tak negatywne postrzeganie organizacji. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, że organizacja dążyła do swego rodzaju zmiany społeczeństwa tak, aby żyło według zasad kreowanych przez masonerię.
W przeszłości masonerie reprezentowali najwięksi ludzie ówczesnego świata, a wśród nich znaczna liczba amerykańskich prezydentów – George Washington, Theodore Roosevelt, Franklin Delano Roosevelt, Harry Truman, Lyndon B. Johnson czy Gerald Ford. Nobliści – Frank Billings Kellogg czy George Marshall, pisarze – Oscar Wilde, Mark Twain, Johann Wolfgang Goethe, Rudyard Kipling czy inni wybitni przedsiębiorcy, politycy, królowie, książęta oraz artyści.
Dziś ruch masoński zapewne dalej istnieje, jednak prawdopodobnie nie na taką skalę jak w przeszłości. W dalszym ciągu jednak wielu interesuje się tą tematyką, dlatego na ścianach gabinetów czy kominkach znaleźć można rytualny miecz masoński. Pamiętajmy jednak, że nie ma możliwości, aby był to oryginał – zapewne są to repliki broni białej dostępne w różnego rodzaju sklepach.
Pozdrawiamy, Galeriareplik.pl