
Muszkiety
Broń palna jest z nami od setek lat. Początki wyglądały różnie, jednak to muszkiety zmieniły oblicze dzisiejszej długiej broni palnej. Jak wyglądała ich historia? O tym w dzisiejszym artykule.
Muszkiet jak już wspomnieliśmy, jest gładkolufową bronią palną, która należy do rodziny broni długiej. Muszkiety ładowane były od wlotu lufy, a kaliber broni w zależności od modelu wynosił od 13 do 25 milimetrów.
Historia broni sięga kilka wieków wstecz. Pojawienie się pierwszych muszkietów odnotowuje się na XVI wiek. Pierwszymi użytkownikami byli Włosi oraz Hiszpanie. Najwcześniejsze informacje, w których wspominano o muszkietach, pochodzą bowiem z pierwszej połowy XVI wieku. W ciągu kilkunastu lat broń rozpowszechniła się na terenie całej Europy.
Zasięg muszkietów nie był powalający, jednak z całą pewnością skuteczny. Maksymalna odległość strzału wynosiła około 300 metrów. Problem jednak w tym, że strzał skuteczny miał zasięg zaledwie 50 metrów. W takiej sytuacji prowadzenie celnego ognia wymagało zbliżenia się do przeciwnika na niewielką odległość. Wraz z rozwojem technologii, ulepszano także muszkiety. XIX-wieczna broń mogła celnie trafić w obiekt odległy nawet o 450 metrów.
W pierwszych wersjach muszkietów czas strzału uznać można za tragiczny. Strzelec potrzebował bowiem około 12 minut na dokonanie zaledwie jednego strzału. Kilka wieków później, dobrze wyszkolony żołnierz mógł oddać nawet trzy strzały w ciągu jednej minuty.
Pierwsze modele muszkietów miotały ołowianymi kulkami. Z kolei proch należało uzupełniać z osobnej prochownicy. Dopiero później pojawiły się pociski, które zwierały kulę oraz proch. Patrony, bo tak zwało się to rozwiązanie, jako pierwszy w Europie, wprowadził polski król Stefan Batory.
Co ważniejsze, oprócz broni wojennej dostępna była także wersja myśliwska i sportowa. Lżejsze, bogato zdobione modele do dziś budzą podziw. Niestety, ale znaczna część muszkietów nie dotrwała do czasów współczesnych. Dlatego w wielu przypadkach pozostają nam repliki broni palnej.
Pozdrawiamy, Galeriareplik.pl