O bagnetach słów kilka

O bagnetach słów kilka

Może nie dla każdego jest to istotny element broni, być może wielu uważa go za całkowicie zbędny. Prawda jest jednak taka, że wielokrotnie uratował życie żołnierzom, którym skończyła się amunicja czy tym, którym zależało na cichym zlikwidowaniu przeciwnika. Bagnet, bo o nim mowa to ten element karabinu, który w sytuacji ostatecznej pozwalał na walkę do samego końca.

Według encyklopedycznej definicji bagnet jest bronią białą kłującą lub sieczną. Mocuje się u wylotu lufy karabinu, pistoletu maszynowego czy karabinka. Bagnet przedłuża karabin, co umożliwia użycie broni do walki wręcz.

Definicja nie tłumaczy jednak, skąd dokładnie wzięła się nazwa. Cóż my nie popełniamy takich błędów. Sama nazwa pochodzi od nazwy francuskiego miasta ? Bayonne. Miasto słynęło z wytwarzania najlepszych bagnetów w Europie. Żołnierze pierwszy raz spotkali się z tego typu udoskonaleniem w połowie XVII wieku. Ówcześnie były to zwyczajne ostrza, które osadzano w lufie muszkietu.

Ciekawostka może okazać się fakt, że wtedy bagnety stosowano nie tylko d trakcie działań wojennych, ale również podczas polowań. Stosowano je podczas polowań na dziki. Dlaczego? Nie ukrywajmy, że broń w tamtym czasie była dość toporna w przypadku powtórnego załadunku. Ponowna próba załadowania muszkietu mogła okazać się zbyt czasochłonna, kiedy źle trafiony zwierz gotowił się do ataku.

Podobnie sprawa wyglądała podczas działań wojennych. Jeden chybiony strzał i żołnierz pozostawał bezbronny, gdy jego przeciwnikiem była jazda konna czy inny, szybszy strzelec. W obliczu takiego zagrożenia ze strony przeciwnika wyposażenie broni w bagnet pozwalało na ewentualną ochronę podczas bliskiego kontaktu z przeciwnikiem. Tak ulepszone muszkiety stosowano zarówno podczas wojen napoleońskich, jak i wojny secesyjnej. Dziś bagnety mają o wiele szersze zastosowanie niż w przeszłości. Dzisiejsze bagnety nie przypominają już napoleońskich szpikulców, ale zwyczajne noże, które wykorzystać można na wiele różnych sposobów ? zwyczajny nóż, piła, otwieracz, nożyce i inne.

Zabytkowe bagnety znaleźć można na wielu licytacjach, jednak osiągają one niekiedy dość wysokie kwoty, przez co na oryginały mogą sobie pozwolić nieliczni. Na szczęście na rynku dostępne są idealnie odwzorowane repliki broni białej. Idealne rozwiązanie dla kolekcjonerów!

Pozdrawiamy, Galeriareplik.pl