Polska husaria
Husaria to znana z wielu zwycięstw formacja kawaleryjska Rzeczypospolitej, obecna na polach bitew od początków XVI do połowy XVIII wieku. Składała się z jeźdźców, którzy przemieszczali się i walczyli na koniach. Przełamywała siły nieprzyjaciela, poprzez zadawanie rozstrzygających uderzeń w postaci szarż, które w najważniejszym okresie jej istnienia z reguły kończyły zwycięstwami. Obok jazdy lekkiej i pojazdów pancernych należała do autoramentu narodowego.
Początki polskiej husarii datuje się na początek XVI wieku, ponieważ pierwsza wzmianka o czterech husarzach na polskim żołdzie pochodzi z roku 1500. Ale dopiero w drugiej połowie XVI wieku husaria stała się stopniowo główną siłą uderzeniową wojsk Rzeczypospolitej. Obrazują to słowa Andrzeja Maksymiliana Fredro – wojewody podolskiego i marszałka Polski: „Póki kopii a husarza staje, będzie Polak pan w polu. Skoro kopia zginie, zginie i polska cnota.” Husaria w czasach Stefana Batorego stanowiła do 90% jazdy narodowej, kiedy to stała się „niezwyciężoną siłą” polskich i litewskich sił zbrojnych.
Dzięki wybitnym wodzom i doskonale opracowanej taktyce możliwe były zwycięstwa w najważniejszych bitwach – pod Kircholmem, Chocimiem i Kłuszynem. Zmierzch siły bojowej tej formacji nastąpił dopiero na początku XVII wieku w wyniku poważnego kryzysu w całym państwie. Nieodzowną bronią husarza była szabla. I choć początki husarii sięgają czasów, gdy przeważali kopijnicy używający prostych mieczów, husaria nigdy z nich nie korzystała. Szable polskie były bronią lekką, szybką i o wielkiej sile rażenia. Mnogość i różnorodność ich odmian była bardzo wielka i uzależniona od gustu, przekonań a także zasobności kieszeni w danym momencie. Szable bojowe nie były bogato zdobione. Natomiast szable husarskie były też noszone jako szable paradne i urozmaicone złotem, srebrem oraz bogatą ornamentyką.
Husaria była najskuteczniejszą formacją bojową Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a szabla jako jej główny oręż, zajmuje szczególne miejsce w historii Polski. Jeśli chcą Państwo wejść w posiadanie jednej z replik zapraszamy do odwiedzin naszego sklepu.
Pozdrawiamy, Galeriareplik.pl