Ryszard Lwie Serce – wieczna legenda

Ryszard Lwie Serce – wieczna legenda

Buntownik z wyboru, najsłynniejszy król Anglii z okresu średniowiecza, postać niezwykle barwna, rycerski marzyciel. To telegraficzny skrót opisu charakteru Ryszarda I Plantageneta, który szczególnie wyróżniał się na tle innych władców. Jaki był i czym zasłynął?

Z pewnością nie brakowało mu tytułów i posiadłości ? był księciem Akwitanii, królem Anglii i księciem Normandii oraz Hrabią Andegawenii. Syn Henryka II Plantageneta i Eleonory Akwitańskiej. Pragnął zdobyć sławę jako nieustraszony rycerz, waleczny i przekorny triumfator.

Ryszard I był niewątpliwie urodzonym wojownikiem, postacią nietuzinkową. Pole walki było jego domem, a wojna żywiołem. Przez swój porywczy charakter brakowało mu politycznego i administracyjnego zmysłu, niemniej był niestrudzonym i zdeterminowanym w boju przywódcą.

Był władcą wyjątkowo kontrowersyjnym, który swoje królestwo traktował jak źródło dochodów na pokrycie kolejnych wojen. Co więcej, wg niektórych przekładów sądzono, że nigdy nie nauczył się języka angielskiego.

Jego głównym celem była wyprawa krzyżowa do Ziemi Świętej, w towarzystwie Filipa Augusta. Zarzucano mu nikłe zainteresowanie Anglią i nadmierne skupianie się na kwestiach francuskich. Podobno zwykł mówić, że nie darzy sympatią swojego królestwa, ponieważ ?jest tam zimno i ciągle pada?. Ponadto głosił: ?sprzedałbym Londyn, gdyby tylko znalazł się kupiec?.

Wyprawa rozpoczęła się 4 lipca 1190 roku. Podróż trwała rok, w tym czasie zdobył Sycylię oraz Cypr. Sama krucjata nie zakończyła się jednak w pełni sukcesem, ale udało się podbić kilka miast i odbudować posiadłości chrześcijan u wybrzeży Palestyny. Z Ziemi Świętej Ryszard wracał w ukryciu, niestety w Austrii rozpoznano go i oddano do niewoli z rozkazu księcia Leopolda. Była to zemsta za Akkę, gdzie Ryszard znieważył Austrię, usuwając jej sztandary.

Skąd przydomek ?lwie serce??

Do celi Ryszarda I wpuszczono lwa, jednak dzielny władca nie stracił panowania i chcąc po raz kolejny pokazać się jako nieustraszony wojownik, wyrwał serce zwierzęciu i zjadł je na uczcie cesarza Henryka VI. Dziś pasjonaci historii i kolekcjonerzy inwestują w repliki mieczy, szczególnie tych z czasów panowania Ryszarda I.

Pozdrawiamy, Galeriareplik.pl