Sten Mark II – karabin partyzantki

Sten Mark II – karabin partyzantki

W wielu momentach historii pojawiają się polskie epizody. Nie ważne czy był to udział w konkretnej bitwie, pomoc w działaniach wywiadowczych, rozpracowanie działania enigmy czy produkcja broni. Dziś zajmiemy się tym ostatnim przypadkiem, najpierw jednak kilka słów o produkowanym produkcie. Karabin Sten Mark II – brytyjski pistolet maszynowy z 1941 roku.

Sten Mark II już od momentu powstania wszedł do uzbrojenia armii brytyjskiej. Początkowo używany był na froncie afrykańskim, dopiero z czasem przeniesiono go do walk na całym terenie objętym II Wojną Światową, gdzie udział w walkach brali Brytyjczycy. Karabin był na tyle dobry, że Armia Brytyjska formalnie wycofała karabin z użytkowania dopiero w 1953 roku. Sten Mark brał zatem udział nie tylko w II Wojnie Światowej, ale i w wojnie koreańskiej. Jednak pomimo wycofania go z uzbrojenia, Brytyjczycy używali ich również w wojnie o Kanał Sueski, która odbyła się w 1956 roku.

Fenomen karabinu polegał głównie na tym, że koszt jego produkcji był niezwykle niski, dzięki temu jego produkcja nie wymagała specjalnie dużych nakładów finansowych, nawet w przypadku produkcji dużych ilości. Pozwalało to na wykorzystywanie go przez oddziały partyzanckie na terenie całej okupowanej części Europy. Niewielkie rozmiary oraz możliwość przetransportowania go w częściach, a następnie złożenie na miejscu sprawiały, że był on idealnym rozwiązaniem dla oddziałów partyzanckich. Przez okres, w który Polska była pod okupacją, na teren naszego kraju zrzucono około 11 tysięcy egzemplarzy tego karabinu.

Dzięki temu, że karabiny dotarły do Polski, państwo podziemne mogło zająć się produkcją Stenów na własną rękę. Według danych historycznych karabiny produkowano w przynajmniej 23 warsztatach w okupowanym kraju. Polacy udoskonalili produkcję karabinu tak, że przewyższały one znacznie wersje brytyjskie. Sam Sten stał się pierwowzorem do stworzenia polskiego karabinu maszynowego Błyskawica.

Karabin Sten Mark z całą pewnością stał się jednym z tych elementów, które pozwoliły na polską działalność konspiracyjną, która bez wątpienia przyczyniła się do zwycięstwa nad nazistami. Dziś egzemplarze broni produkowanej przez Polaków zobaczyć można, chociażby w im. Orła Białego. Zakup jej może jednak okazać się dość problematyczny, szczególnie jeśli nie posiadamy pozwolenia. W takiej sytuacji lepiej zwrócić uwagę na ogólnodostępne repliki broni.

Pozdrawiamy, Galeriareplik.pl