Szczerbiec – Najsławniejszy miecz w Polsce

Szczerbiec – Najsławniejszy miecz w Polsce

Najsławniejszy miecz w Polsce od wielu lat znajduje się na Wawelu. Niewielu zna jego historię, jednak znaczna część z nas o nim słyszała. Nazwa Szczerbiec przewinęła się gdzieś w podstawówce, może w gimnazjum czy liceum. Czym jest ów szczerbiec? Już tłumaczymy!

Jak wszyscy wiemy, historia Polski jest dość długa. A Szczerbiec towarzyszył Polakom od wieków. Jest to bowiem miecz koronacyjny królów Polski. Przez to stał się jednym z najcenniejszych zabytków raz unikatowym świadectwem polskiej historii. Co ważniejsze, jest to jedyne zachowane do dziś insygnium koronacyjne Piastów.

Miecz kładziony był na ołtarzu konfesji. Odbywało się to jeszcze przed przyjściem orszaku z królem. Dopiero po wejściu do katedry odbywała się koronacja. Szczerbiec służył do pasowania przyszłego króla.

Skąd właściwie nazwa? Pochodzi ona od szczerby, która znajduje się w środku głowni. Powstanie Szczerbca datuje się na przełom XII i XIII wieku.

Według legendy, która pochodzi z Kroniki wielkopolskiej, Szczerbiec otrzymał nazwę po tym, jak Bolesław I Chrobry uderzył nim o Złotą Bramę w Kijowie. To miało spowodować skazę ? szczerbę. Według innych legend miecz ten wraz z innymi insygniami koronacyjnymi, koroną i jabłkiem Chrobry miał otrzymać od cesarza Ottona III w roku 1000 na Zjeździe gnieźnieńskim.

Warto zaznaczyć, że według źródeł historycznych, jego pierwszym posiadaczem był książę mazowiecki Bolesław I. Jednak po raz pierwszy użyto go w 1320 roku podczas koronacji Władysława Łokietka.

Szczerbiec nie zawsze jednak był Szczerbcem. Dopiero w księgach Jana długosza, podczas opisu koronacji Kazimierza Jagiellończyka, po raz pierwszy padła nazwa miecza.

Niestety, ale w pewnym momencie Szczerbiec zaginął. Co prawda król Jan Kazimierz zabrał go ze sobą na Śląsk podczas potopu szwedzkiego, jednak później został skradziony. Dopiero w 1928 roku ponownie trafił do Polski ? na Wawel. Podczas II Wojny Światowej został wywieziony do Kanady, aby chronić go wraz z innymi zabytkami. Dwadzieścia lat później powrócił na stałe.

Dziś możemy podziwiać go za szybą, jednak u każdego na ścianie zawisnąć mogą repliki broni. W tym także Szczerbca. Idealny element wystroju!

Pozdrawiamy, Galeriareplik.pl