Winchester – broń pełna niezwykłych historii

Winchester – broń pełna niezwykłych historii

Jednym z bardziej kojarzonych nazwisk związanych z historią broni palnej jest bez wątpienia nazwisko Winchester. Wielu z naszych czytelników nie ma jednak zapewne świadomości tego, że historia rodziny Winchester wiąże się z wieloma niezwykłymi wydarzeniami związanymi nie tylko ze słynną bronią. Dziś zatem o broni i nie tylko – zachęcamy do lektury!

Oliver Winchester

Kluczową postacią w tej historii dla miłośników broni jest Oliver Fischer Winchester. Ten światowej sławy konstruktor broni żył w latach 1810-1880. Wsławił się stworzeniem karabinu powtarzalnego, który zastąpił karabiny jednostrzałowe, w których do dyspozycji strzelca nie było magazynku. Z inicjatywy Olivera Winchestera powstała fabryka broni w New Haven, z której wyszedł szczególnie popularny karabin Henry M1860. Model ten z powodzeniem wykorzystywany był podczas amerykańskiej wojny secesyjnej. Stał się on początkiem światowej sławy zarówno samej fabryki, jak też marki Winchester. W późniejszych okresach firma dostarczała karabiny m.in. na fronty I oraz II Wojny Światowej. Dziś sama fabryka już nie istnieje, ale broń sygnowana nazwiskiem Winchester wciąż jest dostarczana do armii na całym świecie na podstawie udzielonych licencji do produkcji broni. W ten sposób nazwisko Winchester przeszło do historii broni i militariów, w wyniku czego również w naszym sklepie możesz znaleźć m.in. repliki słynnego, opisanego powyżej modelu Henry.

Sarah Winchester

Nazwisko Winchester jest jednak znane nie tylko z powodu samej broni – kojarzą je z pewnością również miłośnicy zagadek i niewyjaśnionych ciekawostek historycznych. Stało się tak za sprawą Sary Winchester – wdowy po Williamie Winchesterze, dziedzicu fortuny Olivera Winchestera. Jej życie naznaczone było tragediami, które odcisnęły na jej psychice duże piętno, najpierw kilka dni po porodzie straciła jedyną córkę, później natomiast w krótkim czasie straciła teścia oraz męża, przez co stała się właścicielką 50% udziałów w słynnej fabryce. Nie mogąc poradzić sobie ze stratami, Sarah Winchester zainteresowała się spirytyzmem, próbując skontaktować się ze zmarłymi bliskimi. Wynikiem spotkań ze spirytystą okazał się dom pani Winchester, który budowany był w Kalifornii przez 38 lat bez przerwy, aż do śmierci Sary. Ukończenie budowy miało bowiem dla niej oznaczać odnalezienie ją przez złe duchy. Chcąc ich uniknąć, Sarah Winchester budowała swoją posiadłość przez całe życie, tworząc z niej prawdziwy labirynt. Dom ten jest dziś ciekawostką historyczną dla miłośników historii z dreszczykiem emocji, chcących zmierzyć się z krążącymi według legendy po domu duchami oraz setkami ślepych uliczek, wąskich korytarzy i innych niespodzianek ukrytych w posiadłości pani Winchester. Bezpośrednio do jej powstania przyczynił się zatem sukces Olivera Winchestera i pieniądze, które uzyskał ze sprzedaży tysięcy egzemplarzy broni armiom całego świata. Niestety cała historia nie ma jednak happy-endu, czego dowodem jest obłęd dziedziczki fortuny Winchester i smutny kres jej życia pod znakiem zmagania się ze stratą swoich najbliższych.

All comments