Witaj Cezarze, idący na śmierć cię pozdrawiają

Witaj Cezarze, idący na śmierć cię pozdrawiają

Praktycznie każdy słyszał o Gladiatorach. Niezależnie od tego, czy lubił historię starożytnego Rzymu, czy nie. Wystarczy przejrzeć listę najlepszych filmów, aby na jej czele odnaleźć historię Maximusa z Oskarowego Gladiatora.

Gladiatorzy to dość ciekawa grupa społeczna. Dlaczego? Przede wszystkim byli to niewolnicy. Niewielu było śmiałków, gotowych na ochotnika stoczyć walkę na jednej z aren starożytnego Rzymu.

Walki gladiatorów nie były zwyczajem rzymskim. Ta forma rozrywki została przejęta od Etrusków i Samnitów. W tym jednak wypadku była to ofiara rytualna, którą składano podczas uroczystości pogrzebowych. W Etrurii zapoczątkowano walki gladiatorów ze zwierzętami, które później wprowadzono również w Rzymie.

Pierwsze rzymskie walki gladiatorów odbyły się w III wieku p.n.e. Był to okres znanych wszystkim wojen punickich. Od tego momentu rozrywka na stałe zagościła w Imperium Romanum. Nie bez znaczenia były prowadzone wojny. Konflikty, wygrane bitwy oraz ekspansja dawały szeroki dostęp do niewolników, więc i potencjalnych gladiatorów. Gladiatorzy to głównie jeńcy wojenni. Dlatego byli dobrze wyszkoleni, a to zapewniało niezłe widowisko. Wśród walczących najczęściej spotkać można było Traków, Galów czy Germanów. Jednak do szkół gladiatorskich trafiali także przestępcy.

W tamtym czasie walki gladiatorów były jedną z najpopularniejszych rzymskich rozrywek. Wielu przedstawicieli klasy wyższej, którzy dysponowali zasobnym portfelem, posiadali własnych gladiatorów. Dobrze wyszkolony gladiator był na wagę złota. Im lepsze miał umiejętności, tym łatwiej było mu przeżyć. Ważniejsze jest to, że najlepsi stawali się sławni i rozpoznawalni, zyskując przy tym rzeszę fanów.

Gladiator na arenie posiadał do swojej dyspozycji różne rodzaje broni. Podstawą była jednak tarcza, którą mógł parować ciosy przeciwnika. Wśród broni służącej do zadawania ciosów wyróżniamy miecze, włócznie, siatki, trójzęby, harpuny czy sztylety. Wszystko zależało od tego, jaki rodzaj gladiatora reprezentował. Jest to jednak temat na zupełni inny artykuł.

Dziś nie doświadczymy już tego typu rozrywki. Prawdziwe miecze gladiatorskie możemy zobaczyć już tylko w muzeach. Jednak dla każdego z nas dostępne są przecież repliki broni białej. Nie ukrywajmy, piękny miecz gladiatorski będzie designerskim elementem.

Pozdrawiamy, Galeriareplik.pl