Wszystko na temat muszkietów

Wszystko na temat muszkietów

Dziś mamy dla Ciebie informacje na temat kolejnego z rodzajów broni, które dostępne są w naszej ofercie. Tym razem mowa o muszkietach. Jak zaznaczyły się one w historii świata, czym się charakteryzują i dlaczego warto mieć ich repliki w swojej kolekcji?

Charakterystyka

Muszkiet to długa, gładkolufowa broń palna. Gładkolufowość oznacza brak gwintowania przewodu lufy, co w praktyce przekłada się na to, że pocisk nie zostaje wystrzelony z broni ruchem obrotowym. Proch zapalany jest w niej w wyniku spalania lontu. Czymś, co w szczególności wyróżniało muszkiety spośród innych rodzajów broni, był tzw. forkiet. Jest to nic innego, jak podpórka pod lufę broni konieczna do jej obsługi. Zastosowanie tego wyposażenia wiąże się głównie właśnie z muszkietami – jest to zatem jedna z najbardziej charakterystycznych cech tej broni. Kaliber lufy muszkietu z reguły oscylował wokół 18-20 mm.

Muszkieterowie

Dla osób nieinteresujących się bronią nazwą być może nawet bardziej znaną niż sam muszkiet, mogą być muszkieterowie. Słynną powieść o trzech muszkieterach napisał Alexander Dumas, a na jej podstawie powstało mnóstwo ekranizacji, zarówno filmów, jak i seriali. W rzeczywistości muszkieterowie byli niczym innym, jak formacją wojskową, która swoją nazwę wzięła właśnie od broni, jaką jest muszkiet. W XVI-XVII w. formacja ta była obecna praktycznie we wszystkich europejskich armiach, lecz najpopularniejsze stały się te z Włoch, Hiszpanii oraz Francji. Muszkiet był dla nich podstawowym typem posiadanej broni. Formacje te walczyły w szeregach, z których pierwszy po oddaniu salwy przemieszczał się na koniec formacji, by móc naładować broń. Taki sposób walki był charakterystyczny aż do momentu wprowadzenia karabinów, które skutecznie wyparły formacje muszkieterów z armii.

Wady muszkietów

Sposób walki charakterystyczny dla muszkieterów był wynikiem głównych wad muszkietów. Podstawowym minusem tej broni była prędkość oddawania strzałów – zaledwie 2 lub 3 na minutę. Skuteczny strzał był też możliwy zaledwie na odległość 50-60 metrów. Kontrmarsz muszkieterów opisywany powyżej nie był zatem stosowany celowo, lecz zostało to niejako wymuszone przez samą charakterystykę używanej broni. Przy bezpośrednich starciach muszkieterowie musieli mieć też dodatkową ochronę w postaci pikinierów. Nie może zatem dziwić, że rozwój technologiczny i nowe rodzaje broni przyniosły istotne zmiany w wyposażeniu światowych armii, a muszkiety stały się zaledwie reliktem przeszłości.

Obecnie muszkiety są ciekawostką historyczną i bardzo interesującym przedmiotem badań dla historyków oraz pasjonatów. W naszej ofercie znajdziesz muszkiety angielskie, a także francuskie, z czasów Napoleona. To doskonała okazja, aby zobaczyć na własne oczy broń, która niegdyś decydowała o sile wielu armii, a dziś można spotkać ją jedynie w muzeach.

All comments