Za wolność waszą i naszą. Dywizjon 303

Za wolność waszą i naszą. Dywizjon 303

Dywizjon 303 został uformowany 2 sierpnia 1940 roku jako pododdział Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Wsławił się wysoką skutecznością w bitwie o Anglię, tworząc jedną z najlepszych jednostek sił alianckich.

Podczas trwania bitwy przypisywano lotnikom dywizjonu 126 zwycięstw nad Luftwaffe. Obecny stan wiedzy wskazuje, że liczba ta była znacznie zawyżona, prawdopodobnie nawet o 100%. Badacze nie są zgodni co do stanu faktycznego, jednak przyznają jednogłośnie, że dywizjon stanowił jedną z najskuteczniejszych jednostek. Biorąc pod uwagę fakt, iż lotnicy z tego oddziału latali na starszych modelach myśliwców Hawker Hurricane, nawet 60 zwycięstw stanowiło wynik imponujący. Zgodnie z takimi szacunkami, piloci dywizjonu odpowiedzialni byli za zniszczenie około 5% maszyn Luftwaffe.

Niemcy w chwili wybuchu bitwy o Anglię mieli znaczącą przewagę. Liczba ich samolotów kilkakrotnie przewyższała stan broni lotniczej wojsk alianckich. Ich głównym celem było zniszczenie Royal Air Force, planowali również zdominowanie przestrzeni powietrznej nad Anglią i przygotowanie terenu pod desant. Brytyjczycy nie byli gotowi do obrony przed tak potężnym wojskiem. Nie chcieli również przyjąć pomocy od niemówiących po angielsku i latających przestarzałymi samolotami cudzoziemców. Sytuacja zmieniła się krótko po pierwszych atakach Luftwaffe. Duże straty po stronie brytyjskiej zaowocowały powstaniem dwóch dywizjonów polskich i dwóch czechosłowackich, które wykazały się dużą odwagą oraz poświęceniem w walce.

Sam dywizjon 303. był środowiskiem międzynarodowym. Jego najlepszym pilotem został Josef František, odpowiedzialny za zestrzelenie 17 samolotów. Prawie tak dobry wynik osiągnął Witold Urbanowicz, który zestrzelił 15 maszyn. Do skutecznych pilotów dywizjonu należeli również: John Kent, Jan Zumbach, Mirosław Ferić oraz Witold Łokuciewski.

Po zwycięskiej bitwie o Anglię piloci zostali docenieni w siłach brytyjskich, dzięki czemu mogli zaangażować się również w późniejsze potyczki. Wzięli między innymi udział w operacji Overlord, aktywnie uczestnicząc w lądowaniu wojsk alianckich w Normandii. W sumie w ciągu pięciu lat istnienia dywizjonu jego lotnicy wykonali prawie 10 tysięcy zadań operacyjnych i wylatali niemal 16 tysięcy godzin.

Pozdrawiamy, Galeriareplik.pl