Zakon templariuszy

Zakon templariuszy

Każdy z nas słyszał o templariuszach. Nie chodzi jedynie o podręczniki historyczne. Przecież w telewizji często możemy zobaczyć interesujący film o tajemnicach templariuszy. Temat arcyciekawy, bo urósł, głównie za sprawą swej mistyki.

Templariusze ? Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona powstał w 1118 roku. Chociaż niektórzy kwestionują tę datę. Wielu twierdzi, że był to rok 1117, 1119 lub nawet 1120. Tak naprawdę dokładna data nie jest do końca znana.

Założycielem zakonu był francuski krzyżowiec Hugues de Payns. Towarzyszyli mu Godfryd de Saint-Omer, Godfryd d?Eygorande, Nicolas de Neuvic, Jean d?Ussel, Jean de Meymac i Pierre d?Orlean. Wszyscy złożyli śluby ubóstwa, czystości, posłuszeństwa i walki za wiarę według reguły cysterskiej.

Głównym zadaniem templariuszy była obrona pielgrzymów podróżujących po szlakach pielgrzymkowych. Główną kwaterą rycerzy stał się przebudowany na kościół, meczet Al-Aksa. Dopiero w około 10 lat po założeniu, templariusze ukonstytuowali się jako zakon. Reguły zakonne przejęli od cystersów.

Początkowo zakonnicy byli jedynie strażnikami szlaków pielgrzymkowych. Jednak wraz ze wzrostem liczebności oraz znaczenia stali się jedną z istotniejszych formacji militarnych. Z bronią w ręku musieli służyć każdy zakonnik. Poprzez wzrost znaczenia militarnego zakonu, zmiany wymagały także zasady zakonne. Każdy rycerz mógł posiadać trzy konie, kolejnego dosiadał giermek. Określone zasady dotyczyły także uzbrojenia. Templariusze odziewali hełm, kolczugę oraz żelazne nogawice. Broń to już zupełnie inny temat. Uzbrojenie templariusza było dość obszerne. Rynsztunek to przede wszystkim miecz, tarcza, kopia, młot turecki oraz puginał.

Reguły zakonne były dość surowe. W każdej sytuacji oddziałem dowodził marszałek. Każdy rycerz niższej rangi musiał się temu podporządkować bezwzględnie. Niesubordynacja wiązała się z karą. Dezercja czy zmiana stron były karane najsurowiej. Templariusz nie mógł opuścić pola walki, póki sztandar był nienaruszony. Ciekawostką jest, że sztandaru trzymanego przez marszałka broniło nawet 10 rycerzy.

Najsłynniejszym Templariuszem jest oczywiście jego założyciel Hugues de Payns. Jego miecz z całą pewnością byłby gratką dla wielu kolekcjonerów. Niestety, ale z wiadomych względów musimy pozostać przy tym, co daje nam sklep z replikami broni.

Pozdrawiamy!