Zakopać topór wojenny

Zakopać topór wojenny

Typologia toporów wojennych jako narzędzi zbrodni jest niezwykle interesująca. Na podstawie kształtu żeleźców dokonał jej Jan Petersen. Klasyfikacja broni pozwala cofnąć się do kultury wojowników klanów szkockich, a także piechoty husyckiej. Kto jeszcze posługiwał się toporem? Dlaczego nadano mu barbarzyński przydomek?

Topór jest przede wszystkim bronią obuchową. Walka nim ma na celu rażenie przeciwnika mocnym ciosem, w czym doskonale sprawdzały się czekany. Ich geneza sięga Słowiańszczyzny Zachodniej. Były one w stanie przebić nawet hełm. Wykonywano je z przeznaczeniem do użycia w walce, a wykorzystywali je głównie w celach archetypicznych konni wojownicy ord Wielkiego Stepu.

Istniały również topory zdobione, które służyły nierzadko jako broń paradna. Najsłynniejszym jest znaleziony w Żaganiu topór skandynawski inkrustowany srebrem, datowany na przełom XI/XII w.

Jako narzędzie obozowe topór wojenny sprawdzał się na wyprawach podczas walk na krótki dystans. Zwykle tarczownicy z pospolitych ruszeń uzbrojeni byli we włócznie, ale topory też były w gotowości użytkowej.

Topór wojenny istniał w wielu kręgach kulturowych. Piechota plebejska walczyła toporami w wiekach średnich, rycerstwo także czasami sięgało po tego typu broń. Topory bojowe były inspiracją dla powstania późniejszych rodzajów broni drzewcowej ? halabard, berdyszy i toporów z Lochaber.

Topory wachlarzowate pochodzą z terenów skandynawskich. Ich osada zaopatrzona była w niewielkie wąsy, a szyjkę zdobiono. Z kolei w Polsce i na Węgrzech używano czekanów, od XVI do XVIII w. Cechowała je lekkość, należały zdecydowanie do broni jednoręcznych.

Niełatwo jest ułożyć hierarchię wzorów i kształtów toporów, ponieważ następowało mnóstwo modyfikacji w zastosowaniu i użyciu materiałów do produkcji broni. Niemniej powyższa kategoryzacja jest subtelnym wprowadzeniem do tematu.

Pozdrawiamy, Galeriareplik.pl