Żołnierze Wyklęci
Kilka dni temu obwieszczaliśmy Wam o Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto ważne ze względu na historie naszego kraju. Duża część społeczeństwa niestety nie do końca wie kim tak naprawdę byli Ci bohaterowie. Dlatego warto poświęcić im choć jeden artykuł na naszym blogu.
Żołnierze Wyklęci byli przedstawicielami polskiego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, które narodziło się po wojnie. Był to ruch partyzancki, który otwarcie występował przeciw komunistom. Celem wszelkich działań było stawienie oporu sowietyzacji Polski. Prowadzone walki miały zapobiec podporządkowaniu kraju Związkowi Radzieckiemu i oswobodzenie go z rządów komunistów. Z tego powodu głównymi przeciwnikami żołnierzy były służby bezpieczeństwa ZSRR oraz ich polskie odpowiedniki.
Według różnych źródeł liczbę członków podziemia powojennego szacuje się na około 150 tys. osób. Już w końcówce wojny rozpoczęło się formowanie partyzanckich grup antykomunistycznych. Działalność ruchu zakończyła się dopiero w 1963 roku. Wtedy właśnie zginął ostatni członek ruchu oporu ? Józef Franczak ps. „Lalek”. Wiele źródeł wskazuje, że w walkach podziemia z władzą zginęło około 15 tys. ludzi. Takie informacje znaleźć można m.in. w Słowniku historii polski Tadeusza Łepkowskiego.
W czasie, gdy Niemcy zaczęli odnosić klęski na froncie wschodnim, sztab Armii Krajowej rozpoczął działania na rzecz uformowania struktur, które byłyby w stanie sprzeciwić się okupacji Związku Radzieckiego. Nacierająca Armia Czerwona budziła realne zagrożenie. W wyniku tego powstała organizacja, której głównym celem była samoobrona oraz podtrzymanie ducha walki w społeczeństwie. Organizacja łączyła w sobie zarówno struktury wojskowe, jak i cywilne.
Wszystko szło dobrze do momentu wybuch Powstania Warszawskiego, które przetrzebiło szeregi organizacji. Niestety, ale w wyniku walk o stolicę ruch został osłabiony. Kolejnym kłopotem było aresztowanie najważniejszych postaci podziemia gen. bryg. Emila Fieldorfa oraz gen. bryg. Leopolda Okulickiego.
Po kilku próbach powoływania nowych organizacji powstał Ruch Oporu bez Wojny i Dywersji „Wolność i Niezawisłość?”. Była to wojskowo-cywilna organizacja antykomunistyczna. Założono ją w warszawie, na początku września 1945 roku. Członkowie organizacji domagali się, aby zarówno Armii Czerwonej oraz oficerowie NKWD opuścili Polskę. Początkowo założenia te miały zostać zrealizowane poprzez walkę polityczną.
Niestety, ale sytuacja polityczna w Polsce i na świecie sprawiła, że organizacje niepodległościowe z czasem zostały zlikwidowane. Terror i prześladowania ze strony NKWD oraz służb bezpieczeństwa doprowadziły do likwidacji większości członków organizacji. Według statusu WiN miało skupić się na polityce i propagandzie. Jednak byli żołnierze nie potrafili przestawić się na walkę cywilną. Szczególnie, po przegranych wyborach.
Wśród najważniejszych przedstawicieli Żołnierzy Wyklętych odnajdziemy m.in. Witolda „Witolda” Pileckiego, Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”, czy Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”. Jednak ich historie to temat na zupełnie inne artykuły.
Pozdrawiamy, Galeriareplik.pl