Replika sztylet Ryszarda Lwie Serce Denix model 4157 N
REPLIKA SZTYLETU RYSZARDA LWIE SERCE, BRYTANIA XIIw DENIX MODEL 4157N
Replika sztyletu Ryszarda Lwie Serce Denix
Ryszard Lwie Serce to jedna z bardziej znanych postaci historycznych z całego świata. To król Anglii, który zasłynął m.in. jako dowódca trzeciej wyprawy krzyżowej. Z tego powodu stał się jednym z popularniejszych obiektów badań miłośników historii, a także broni. Jeśli jesteś jednym z nich, nie możesz przejść obojętnie wobec dostępnej u nas repliki sztyletu Ryszarda Lwie Serce Denix.
Wierna replika z metalu i imitacji skóry
Replika sztyletu Ryszarda Lwie Serce Denix wyróżnia się elegancko wykonaną pochwą z imitacji skóry oraz zdobionymi okuciami. Ostrze wykonane jest z chromowanej stali niehartowanej. Jest ona stalą dmuchaną, pustą w środku, nienadającą się do walki ani ostrzenia. Zdobiona rękojeść to precyzyjne wykonanie z metalu – cynkalu.
DANE TECHNICZNE:
Wierna replika sztyletu Ryszarda Lwie Serce w pochwie skórzanej i mocno zdobionymi okuciami. Ostrze wykonane ze stali dmuchanej bez możliwości naostrzenia. Całkowicie metalowy. Ostrze (stal niehartowna, chromowana) o wysokim połysku. Pochwa oraz rękojeść zdobiona detalami (metal - cynkal)
Materiał: metal, imitacja skóry
Waga: 1000 g
Rozmiar: 45 cmm
Kolor: złoto - czerwony
Producent : DENIX SA Hiszpania
UWAGA: Replika sztyletu nie nadaje się do ostrzenia, posiada jedynie charakter dekoracyjny.
HISTORIA: Król Ryszard był dowódcą trzeciej wyprawy krzyżowej, został pojmany podczas powrotu w Austrii, a później przekazany ówczesnemu cesarzowi Henrykowi VI. Zginął podczas wojny z królem Filipem II walcząc o angielskie posiadłości we Francji. Sztylet (staropolskie tulich, włoskie stiletto) to odmiana krótkiej, klującej broni białej, używana w walce wręcz. Krótszy od mieczy (około 20 cm). Niekiedy bogato zdobiona rękojeść. Broń jednoręczna używana głównie do kłucia i cięcia. Sztyletów używano także do walki wręcz w momencie utracenia broni podstawowej. Daga to nazwa ulubiona przez Króla Ryszarda Lwie Serce.
Kordzik to biała, obosieczna broń paradna w postaci sztyletu. W Polsce aktualnie noszona do munduru galowego przez oficerów i chorążych marynarki wojennej i lotnictwa zawieszona na rapciach u lewego uda. Nadawany również przez PPZ "KADRA" jako Honorowy Kordzik Górniczy. Wywodzi się ze średniowiecznej broni białej, rodzaju krótkiego mieczyka, który służył do dobijania rannych na polu bitewnym — mizerykordii (łac. misereo - okazywać litość + łac. cor - serce = łac. misericordia czyli cios miłosierdzia w serce - stąd etymologia nazwy). W niektórych szkołach szermierczych, krótki mieczyk trzymany w drugiej ręce był używany podczas fechtunku.